go to Cechas meniu
http://www.cechas.com/Cechas/meniu%20parts/png/back.png
back to Think green meniu
http://www.cechas.com/Cechas/meniu%20parts/png/back.png
you are here
     
 
   
 

2009 03 19

 
 
 
 

 
 

Ekologija dalykas rimtas. O vienas žmogus paprastai visko aprėpti negali. Kai valstybė laikosi solidarumo, o paprastam žmogui galvoje kirba mintis: „Po manęs nors ir tvanas.“ - reikia suklusti. 25 metų dizaineris Alius Levinskas snūduriuojantiems siūlo prisijungti prie jo ir pradėti mąstyti žaliai.

 

Atvirukų manifestas

Lietuva ekologijoje naujokė. Visuomenės smegenys tapo kasos aparatais – perku, vadinasi gerai, neperku – gyvenimas staiga netenka prasmės. Aliui Levinskui patinka gvildenti socialines problemas, todėl EKO akcija „Galvok žaliai“ buvo planuotas kūrybinis „vaikas“.

Apie ekologija kalbėti madinga. A. Levinskas šypsosi – po akcijos populiaresniu netapo, o ir neketino.

„ Tikėjausi, kad „Galvok žaliai“ išaugs į kažką daugiau, bet kas tas daugiau net neįsivaizdavau,“ – atviravo menininkas, prisimindamas akcijos pradžią.

„Galvok žaliai“ idėja grafikos dizaineriui kilo grįžus iš Rumunijoje vykusio tarptautinio „TREE DRESSING“ projekto. Patirtis Rumunijoje jį paskatino susimąstyti apie EKO situaciją Lietuvoje.

Aktualiausia A. Levinskui tema buvo medžiai, jų panaudojimas pramonėje, o svarbiausias akcijos aspektas – makulatūros perdirbimas.

„ Kažkam medžių apsauga Lietuvoje reikšmės neturi, tačiau aš esu grafikos dizaineris ir jaučiu atsakomybę už reklaminės spaudos perdirbimą,“ – paaiškino menininkas.

A. Levinskas tikino, kad jau nuo praeitų metų vasaros vidurio, kuomet pradėjo akcija „Galvok žaliai“, jis labai retai kada užsiima reklamos dizainu ant popieriaus.

Popieriaus evoliucija

Mūsų krašte, kaip ir kitose pasaulio vietose, popierius gali būti gaminamas dvejopai –perdirbant makulatūrą (Lietuvoje 24% popieriaus panaudojama pakartotinai, pasaulyje - 36%) arba iš celiuliozės – medienos žaliavos. Svarbiausia, jog kiekviena perdirbta popieriaus tona išsaugo 17 medžių, 26 460 litrų vandens ir pakankamai energijos tam, kad pusę metų būtų apšildytas normalaus dydžio namas.

Pirmosios A. Levinsko atvirutės buvo „hands made“ (rankų darbo - aut. past.) ant paprasto A4 formato lapo, o tiražas siekė vos 80 kopijų.

Dizainą sukūrė pats, atspausdino paprastu kopijavimo aparatu tėčio darbe, bėje pats ir sukarpė. Atvirutės savo prieglobstį surado keliuose Lietuvos miestuose ant medžių lapų. Akcija siekta atkreipti praeivių dėmesį ir realios žalos pavyzdžiu paskatinti susimąstyti apiegamtos niokojimą.

A. Levinskas pripažįsta, kad tokio pobūdžio akcijos realizavimas sukėlė kontraversiškų minčių, todėl sulaukė nemažai kritikos iš savo draugų bei iš nepažįstamų žmonių.

„Kritikavo ne dėl to, kad akcija bloga. Tai buvo „karas dėl taikos“ – visi sutinka, kad reikia galvoti apie gamtą, tačiau ne visiems priimtini mano metodai,“ – mano akcijos organizatorius.

Po rankų darbo atviručių išplatinimo, A. Levinskui kilo mintis atspausti atvirukus spaustuvėje. Bendradarbiaudamas su dizaino ir leidybos AB „Kopa“, dizainerio atvirutės „Galvok žaliai“ buvo atspaustos ant kreidinio popieriaus likučių. Tiražas išaugo šimteriopai, o kas svarbiausia – nieko nekainavo.

Nuo pat akcijos pradžios A. Levinsko galvoje kirbėjusi svajonė atspausti atvirutes ant „recycled“ popieriaus išsipildė.

 
 

 
 

„Man nebereikėjo kabinti atviručių ant medžių lapų, nes tai nebeturėjo prasmės. Aš pasiekiau tai, ko norėjau – atkreipiau dėmesį, iššaukiau diskusiją,“ – džiūgavo menininkas.

„Žali“ planai

Akcijos organizatoriaus teigimu, šalia kritikos jis sulaukė ir palaikymo. Malonu buvo sulaukti susidomėjimo iš mažesnių Lietuvos miestų. Akcijos metu keletas atvirlaiškių pasiekė Ispaniją, Nyderlandus, Vokietiją, Ameriką, Kiniją, Baltarusiją, Braziliją, Švediją.

Apie ateities planus A.Levinskas kalba atsargiai. Menininkas nesudarinėja „Penkmečio plano“. Sako, dažniausiai viskas susiklosto savaime.

Surengęs akciją „Galvok žaliai“, kaip mat sulaukė pasiūlymo prisidėti prie balandžio 3–5 d. Birštone organizuojamo pirmojo tarptautinio kultūros ir ekologijos festivalio „BIRŠTONO GRYN PARKAS“. Ten A. Levinskas su komanda ruošiasi įrengti menų dirbtuvę, perdirbinėti popierių, bei užsiimti kita ekologiška veikla.

Akcijos sumanytojo teigimu, veiklos visuomet atsiras, nes Lietuva ekologijoje - pionierė. O dabar yra tinkamas laikas išmokti „Galvoti žaliai“ ir tikėtis, jog dar ne per vėlu.

 

Orientyrai norintiems prisijungti

galvokzaliai.lt - viskas apie projektą „Galvok žaliai“.
zalias.ikvepimas.lt - Alius Levinskas siūlo pasidalinti savo „žaliais įkvėpimais“, pasipasakoti, ką Jūs darytumėte gamtos labui.
kontaktai.cechas.com - prisijungti prie projekto kelias atviras. Reikia tik turėti noro ir idėjų.
paslaugos.cechas.com - iššūkis Aliui Levinskui. Užsakymai realizuojami ieškant netikėtų sprendimų.
kopa.lt – jei norite padėti gamtai, spausdinkite ant ekologiško popieriaus.

 

Aprašymas
Kiekis
Kaina
Suma
1 GAMINYS Atvirukai ant recycled popieriaus - 350g., A6, 4/0
8.000
0,09
720,00
2 GAMINYS Atvirukai ant kreidinio popieriaus - 350g., A6, 4/0
8.000
 0,081

 648,00

* Uždarosios dizaino ir leidybos AB „Kopa” skaičiavimai, jei būtų reikėję mokėti už atvirukų spausdinimą.

Straipsnio autorė Justina Dirsytė: „Žalios mintys“ nekainuoja. Alius Levinskas rado būda pabudinti miegančią visuomenę.  Ekologijos „užkratas“ kūrybiškai.
 
     

 

 
 
Čia galite parsisiųsti ir atsispauzdinti spaudos kokybės atviruką:
15x11 cm (spaudai)
CMYK, 300dpi
 
 
 
     

 

 

 

 

Naujienos